På møtet i dag har me øvd på desse fem knutane: Båtmannsknopp, dobbelt halvstikk, flaggstikk, pålestikk, og trompetstikk.
Som småspeidar skal de kunne litt om kvar knute.
– Båtmannsknoppen vert brukt til å skøyte tau av like tjukke tau.
– Dobbelt halvstikk vert brukt for å feste tau før surring, eller feste båt til kai.
– Flaggstikk brukar me til å feste flagget i lina.
– Pålestikk er ei løkke som ikkje glir på tauet, ofte brukt til å heise opp personar når ein klatrar.
– Trompetstikk vert brukt til å korte eit tau, utan å kutte det opp.
Desse knutane skal du knute, og så feste på knutetavla. Til dobbelt halvstikk kan det vere greitt å finne ein liten pinne, og feste det på den. Båtmannsknopp skal bruke to bitar med tau. Skriv namnet ditt på tavla, og namnet på knutane, under eller over knuten.
Legg hjerne ut bilete når den er ferdig! Dei som har knutetavler på naustet, skal få tid til å gjere den ferdig på avslutningsturen. Dei som ikkje var på møtet i dag skal få moglegheit til å lage ei eiga tavle på turen.